kobietymedycyny.pl

zdrowie, moda i uroda

Opakowania kosmetyczne
Lifestyle

Opakowania kosmetyczne – jakie będą najlepsze?

Tworzenie domowych kosmetyków staje się coraz bardziej popularne. Wymyślenie unikalnego składu środków pielęgnacyjnych to jednak nie wszystko, należy również zastanowić się nad tym, w jakich opakowaniach będą przechowywane. Jakie butelki na kosmetyki wybrać? O czym należy pamiętać?

Z jakich materiałów produkowane są opakowania kosmetyczne?

Opakowania na kosmetyki produkowane są z różnych materiałów, każde z nich ma swoje zalety i wady. Jakie zatem warto wybrać?

Politereftalan etylenu (PET)

Butelki PET to bardzo popularne rozwiązanie szczególnie w przypadku płynnych kosmetyków o silnym działaniu. Ten materiał najczęściej jest przezroczysty i w ławy sposób można nadać mu pożądany kształt. Opakowania wyprodukowane z PET są lekkie, a jednocześnie mocne i odporne na uszkodzenia.

Butelki PET świetnie się sprawdzają w kosmetykach o dużej zawartości olejków zapachowych. Szkło

W kosmetyce opakowania szklane są równie często stosowane, jak PET. Uznaje się je za opcje sprzyjającą środowisku, choć ich produkcja jest bardziej kosztowna, a transport utrudniony (ze względu na ryzyko stłuczenia). W opakowaniach szklanych można umieszczać wszystko, począwszy od olejków eterycznych, serum, kremów, a kończąc na balsamach do ciała.

Metal

Metal jest znacznie rzadziej stosowanym materiałem do produkcji opakowań na kosmetyki. Warto jednak mieć świadomość, że ze względu na ryzyko rdzewienia takie opakowania muszą posiadać specjalną powłokę (może być to np. plastikowa wyściółka).

Polietylen o dużej gęstości (HDPE)

Polietylen o wysokiej gęstości (HDPE) jest materiałem trwałym i odpornym na działanie większości kwasów. Najlepiej sprawdzi się do przechowywania produktów zawierających alkohole czy środki powierzchniowo czynne. Nie powinno się umieszczać w nim produktów o dużej zawartości olejków eterycznych, które silnie wchodzą a reakcję z materiałem.

Czym należy się kierować, wybierając opakowania na kosmetyki?

O czym warto pamiętać, wybierając opakowania i butelki na kosmetyki? Przede wszystkim należy mieć na uwadzę, że opakowanie, w którym znajdzie się produkt, powinno ułatwiać korzystanie z niego. Bardzo ważna w tym przypadku jest konsystencja kosmetyku. W przypadku produktów płynnych warto do buteleczek dobrać aplikatory, pozwalającą na precyzyjne odmierzenie porcji kosmetyku. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego opakowanie zostało wykonane – w tym przypadku należy mieć na uwadze skład chemiczny produktu.