Tutaj jesteś

Skutki usunięcia macicy

13 grudnia 2022 Lifestyle Skutki usunięcia macicy


Usunięcie macicy, czyli histerektomia, to poważny zabieg, który najczęściej przeprowadzany jest w ostateczności – kiedy inne metody leczenia zawiodą lub będą z góry skazane na niepowodzenie. Najczęściej wskazaniem do usunięcia macicy jest rak macicy. Operacja wykonywana jest także w przypadku ciężkich postaci endometriozy, mięśniaków macicy, a także odpornego na leczenie krwawienia z dróg rodnych.

Mimo iż jest to poważny zabieg, który niesie za sobą ryzyko powikłań, może on nie tylko uratować życie i poprawić jego jakość, ale także jest najczęściej wykonywaną operacją chirurgiczną po cesarskim cięciu.

Możliwe skutki usunięcia macicy

Podczas operacji często usuwa się nie tylko samą macicę, ale także jajniki i jajowody. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka przerzutów. Po zabiegu może dojść do zaburzenia statyki miednicy oraz problemów z pęcherzem, w tym nietrzymanie moczu.

Dodatkowo przez pierwsze tygodnie po zabiegu może dojść do krwawień z dróg rodnych. Pacjentka może być także bardziej narażona na infekcje dróg moczowych.

Jeśli razem z macicą usunięte zostaną jajniki, skutki są dużo bardziej widoczne. Pojawiają się zaburzenia związane z menopauzą, przez co konieczne jest stosowanie hormonoterapii, czasem przez wiele lat. Dodatkowo mogą występować wahania nastrojów, wzmożona potliwość (szczególnie w nocy), a także zaburzenia snu.

Przez jakiś czas po histerektomii kobieta może odczuwać dyskomfort podczas zbliżeń seksualnych, a także mieć kłopoty z wypróżnianiem się. W sytuacji, kiedy skutki histerektomii będą dla pacjentki zbyt uporczywe, może ona skontaktować się z lekarzem i poprosić o pomoc. Specjalista może przepisać leki łagodzące przykre dolegliwości.

Psychiczne skutki usunięcia macicy

Kobiety po histerektomii mogą czuć się niewystarczająco wartościowe i nie w pełni kobiece. Usunięcie macicy wpływa na ich pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Po operacji należy zapewnić pacjentce wsparcie psychologa, który pomoże zrozumieć, dlaczego została podjęta decyzja o przeprowadzeniu operacji i w jaki sposób może to poprawić jej komfort życia. Warto pamiętać, że usunięcie macicy nie wpływa negatywnie na libido.

Histerektomia jest zabiegiem ostatecznym i musi zostać przeprowadzona dopiero po wykluczeniu wszystkich innych metod leczenia oraz po uzyskaniu świadomej zgody pacjentki.

Histerektomia Wrocław

We Wrocławiu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia macicy w bezpieczny dla pacjentki sposób. Bez względu na bezpośrednią przyczynę wykonania operacji, pacjentka otrzyma pełne wsparcie ze strony specjalisty, który odpowie na wszystkie nurtujące ją pytania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?