kobietymedycyny.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Skutki usunięcia macicy
Lifestyle

Skutki usunięcia macicy

Usunięcie macicy, czyli histerektomia, to poważny zabieg, który najczęściej przeprowadzany jest w ostateczności – kiedy inne metody leczenia zawiodą lub będą z góry skazane na niepowodzenie. Najczęściej wskazaniem do usunięcia macicy jest rak macicy. Operacja wykonywana jest także w przypadku ciężkich postaci endometriozy, mięśniaków macicy, a także odpornego na leczenie krwawienia z dróg rodnych.

Mimo iż jest to poważny zabieg, który niesie za sobą ryzyko powikłań, może on nie tylko uratować życie i poprawić jego jakość, ale także jest najczęściej wykonywaną operacją chirurgiczną po cesarskim cięciu.

Możliwe skutki usunięcia macicy

Podczas operacji często usuwa się nie tylko samą macicę, ale także jajniki i jajowody. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka przerzutów. Po zabiegu może dojść do zaburzenia statyki miednicy oraz problemów z pęcherzem, w tym nietrzymanie moczu.

Dodatkowo przez pierwsze tygodnie po zabiegu może dojść do krwawień z dróg rodnych. Pacjentka może być także bardziej narażona na infekcje dróg moczowych.

Jeśli razem z macicą usunięte zostaną jajniki, skutki są dużo bardziej widoczne. Pojawiają się zaburzenia związane z menopauzą, przez co konieczne jest stosowanie hormonoterapii, czasem przez wiele lat. Dodatkowo mogą występować wahania nastrojów, wzmożona potliwość (szczególnie w nocy), a także zaburzenia snu.

Przez jakiś czas po histerektomii kobieta może odczuwać dyskomfort podczas zbliżeń seksualnych, a także mieć kłopoty z wypróżnianiem się. W sytuacji, kiedy skutki histerektomii będą dla pacjentki zbyt uporczywe, może ona skontaktować się z lekarzem i poprosić o pomoc. Specjalista może przepisać leki łagodzące przykre dolegliwości.

Psychiczne skutki usunięcia macicy

Kobiety po histerektomii mogą czuć się niewystarczająco wartościowe i nie w pełni kobiece. Usunięcie macicy wpływa na ich pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Po operacji należy zapewnić pacjentce wsparcie psychologa, który pomoże zrozumieć, dlaczego została podjęta decyzja o przeprowadzeniu operacji i w jaki sposób może to poprawić jej komfort życia. Warto pamiętać, że usunięcie macicy nie wpływa negatywnie na libido.

Histerektomia jest zabiegiem ostatecznym i musi zostać przeprowadzona dopiero po wykluczeniu wszystkich innych metod leczenia oraz po uzyskaniu świadomej zgody pacjentki.

Histerektomia Wrocław

We Wrocławiu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia macicy w bezpieczny dla pacjentki sposób. Bez względu na bezpośrednią przyczynę wykonania operacji, pacjentka otrzyma pełne wsparcie ze strony specjalisty, który odpowie na wszystkie nurtujące ją pytania.

Materiał zewnętrzny