kobietymedycyny.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Testy ciążowe
Lifestyle

Testy ciążowe do samodzielnego wykonania w domu

Domowa diagnostyka staje się coraz bardziej rozbudowana. Dziś przy pomocy testów dostępnych w aptece można samodzielnie wykonywać testy diagnostyczne w kierunku różnych schorzeń albo takie, które mają wykrywać w organizmie jakieś substancje. Bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych są jednak testy ciążowe. Niezwykle proste do wykonania umożliwiają szybką i skuteczną diagnostykę w domowym zaciszu.

Testy diagnostyczne polegają na badaniu próbki moczu kobiety, która chce się przekonać o tym, czy zaszła w ciążę. Można za ich pomocą wykryć ciążę już po 6 dniach od momentu zapłodnienia. To natomiast możliwe jest dzięki gonadotropinie kosmówkowej. Jest to hormon, który w ciele ciężarnej kobiety produkowany jest przez łożysko.

Kiedy warto wykonywać testy ciążowe?

Szybka i skuteczna diagnostyka oraz wysoka wiarygodność testów ciążowych przekonuje wiele kobiet do ich wykonywania, gdy zachodzi podejrzenie, że doszło do zapłodnienia. Dzięki temu kobieta oczekująca dziecka może upewnić się, że jest w ciąży, zanim jeszcze wybierze się na wizytę do lekarza ginekologa i zanim zostaną przeprowadzone testy laboratoryjne. Taka informacja dla niektórych kobiet jest o tyle cenna, że od razu pozwala na wprowadzenie odpowiedniej diety i wykluczenie z menu produktów, które dla rozwijającego się płodu mogłyby być szkodliwe. Świadomość o tym, że doszło do zapłodnienia, często sprawia też, że wiele kobiet rezygnuje z aktywności, które mogłyby ciąży zagrażać.

Testy ciążowe – różne rodzaje

Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są różne testy ciążowe, które wykonuje się w nieco odmienny sposób. Test strumieniowy umieszcza się w strumieniu moczu diagnozowanej kobiety. Zaledwie po kilku minutach możliwe staje się odczytanie wyniku. Jeżeli w okienku tego testu pojawi się jedna kreska, to będzie to oznaczać wynik negatywny. Natomiast pojawienie się dwóch kresek należy odczytać jako wynik pozytywny.

Poza tym do kupienia w aptekach dostępne są też płytkowe testy ciążowe, które cieszą się dużą popularnością. W tym przypadku test ma dwa okienka, a do zestawu dołączona jest niewielka pipeta. Do mniejszego okienka należy nanieść kilka kropli moczu, a w drugim z nich powinien pojawić się wynik. Podobnie jak w przypadku testów strumieniowych pojawienie się jednej kreski będzie oznaczało wynik negatywny, a dwóch kresek wynik pozytywny. Warto pamiętać, że dla uzyskania wiarygodnego wyniku konieczne jest wykonywanie testu na płaskiej powierzchni.