Zastanawiasz się, do czego służą tonometry? Otóż te urządzenia okulistyczne są wykorzystywanej do tonometrii, która jest badaniem mającym na celu zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Służą do badania przesiewowego pod kątem ryzyka wystąpienia jaskry. A jak już być może wiesz, jaskra to stan, który występuje, gdy wysokie ciśnienie uszkadza włókna nerwowe w tylnej części oka, powodując utratę wzroku, a czasem ślepotę. Oto więcej informacji na temat tonometrii.
Dlaczego należy wykonać badanie tonometryczne?
Badanie to jest ważną częścią kompleksowego badania wzroku. Jest ono również wykorzystywane do oceny skuteczności leczenia jaskry. Lekarz może użyć jednego z kilku rodzajów tonometrów do pomiaru ciśnienia wewnątrz oczu.
Badanie to nie jest doskonałe, ponieważ czynniki takie jak grubość rogówki mogą zniekształcać odczyty. Mimo to wynik powyżej normy uzasadnia dalsze badania, ponieważ wskazuje na zwiększone ryzyko rozwoju jaskry. Im wyższe ciśnienie, tym większe ryzyko.
Jaskra występuje najczęściej u osób starszych, ale może wystąpić w każdym wieku. Istnieje kilka różnych typów tego schorzenia. Jaskra otwartego kąta, najczęstszy typ, może rozwijać się przez wiele lat. Nie powoduje bólu, a większość ludzi nie ma objawów aż do późniejszych stadiów. Nieleczona może prowadzić do ślepoty.
Ponieważ utrata wzroku jest zwykle pierwszym objawem jaskry, ważne jest, aby zdiagnozować ją we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne są akcesoria optyczne, takie jak tonometry, które służą do profesjonalnych badań.
Po otrzymaniu wczesnej diagnozy lekarz może przepisać leki, aby zatrzymać postęp choroby, zanim spowoduje ona utratę wzroku.
Możliwe jest również wystąpienie niskiego ciśnienia w oku, czyli tak zwanej hipotonii. Może to czasami wystąpić po operacji oka, ale może również wystąpić, z powodu długotrwałego zapalenia oka. Taki stan również prowadzi do problemów z widzeniem.
Kto powinien poddać się badaniu za pomocą tonometru?
Nawet zdrowe osoby, z dobrym wzrokiem powinny przejść pełne badanie wzroku, do których wykorzystuje się sprzęty okulistyczne. Zalecane jest, przynajmniej jedno badanie w wieku 20 lat, oraz dwa badania w późniejszych dekadach życia. Niektóre schorzenia mogą powodować ryzyko wystąpienia chorób oczu. Osoby doświadczające tych czynników ryzyka muszą zaplanować częstsze badania tonometrem:
-
Jaskra lub inne choroby oczu w rodzinie,
-
Wysokie ciśnienie krwi,
-
Cukrzyca,
-
Choroby serca.
Badanie tonometryczne wykonuje się w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Utrata widzenia peryferyjnego (bocznego)
-
Widzenie tunelowe (nie widzisz niczego poza środkiem pola widzenia).
Tonometria może być również stosowana do diagnozowania jaskry z zamkniętym kątem, rodzaju jaskry, która pojawia się nagle. Objawy mogą obejmować
-
Silny ból oka
-
Ból głowy
-
Nieostre widzenie
-
Widzenie tęczowych aur wokół świateł
-
Utrata wzroku
-
Nudności i wymioty
-
Niewyraźne widzenie
-
Zaczerwienione oczy
Jakie rodzaje tonometrów są współczesnie używane?
Tonometr to sprzęt okulistyczny, który oblicza odporność rogówki – przezroczystej, zewnętrznej warstwy oka – na próbę jej spłaszczenia. Odbywa się to na różne sposoby, w zależności od rodzaju zastosowanego testu tonometrycznego. Niektóre są dokładniejsze od innych, ale każdy z nich ma inne zalety. Oto powszechnie używane urządzenia w dzisiejszych czasach, które znajdziesz w ofercie firmy https://optopol.com.pl/okulistyka/tonometry/, oferującej profesjonalne i najnowszej generacji wyposażenie do gabinetów okulistycznych.
Tonometr Goldmanna
Tonometr Goldmanna jest najczęściej stosowanym badaniem tonometrycznym. Dobra i renomowana firma okulistyczna będzie go miała w swojej ofercie.
Na czym polega ta metoda? Lekarz wprowadzi do oczu znieczulające krople do oczu i niewielką ilość barwnika. Po kilku minutach pacjent zostaje poproszony o ustawienie się przed lampą szczelinową. Jest to przyrząd, który umożliwia lekarzowi skierowanie światła do oka i zbadanie jego struktur.
Następnie pacjent musi pozostać nieruchomo i zostaje poproszony o skupienie się bezpośrednio na czymś w oddali. Następnie lekarz unosi górną powiekę i kieruje niebieskie światło przed oko, które oświetla barwnik.
Mała sonda przymocowana do lampy szczelinowej jest przesuwana na tyle blisko oka, że dotyka rogówki. Delikatnie wgniata rogówkę, a tonometr mierzy siłę niezbędną, do spłaszczenia rogówki. Czynność ta jest następnie powtarzana na drugim oku.
Tonometr bezkontaktowy
W przypadku tonometrii bezkontaktowej to delikatne wdmuchnięcie powietrza spłaszcza rogówkę. Wiele osób preferuje ten test, ponieważ nie wymaga on dotykania oka sondą. Badania wykazały, że test ten jest dokładny, nawet jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe.
Chociaż niektóre badania pokazują, że tonometria tego typu nie jest tak dokładna jak tonometria Goldmanna, nadal jest to dobra opcja dla dzieci lub dorosłych, którzy są wrażliwi.
Tonometr elektroniczny
Tonometr elektroniczny to ręczne, mobilne urządzenie, które wygląda jak długopis. Można go delikatnie przyłożyć do rogówki, podobnie jak sondę używaną w tonometrii Goldmanna, ale ten sprzęt optyczny szybszy w użyciu. Zazwyczaj test ten należy powtórzyć kilka razy, aby uzyskać dokładny pomiar. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest on tak wiarygodny i dokładny jak tonometria Goldmanna.
Materiał zewnętrzny