Diagnostyka stomatologiczna może być prowadzona w oparciu o badania obrazowe. Lekarze mają do dyspozycji pantomogram albo zdjęcie punktowe, których wykonanie zleca się w zależności od konkretnego przypadku. Czym jest pantomogram i w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie?
Badanie pantomograficzne – w jakich przypadkach stomatolog je zleca?
Pantomogram w Lublinie to badanie, które pozwala ocenić stan całej jamy ustnej, włącznie z przestrzeniami między zębowymi czy dziąsłami. Wykorzystuje ono promienie rentgenowskie, podobnie jak zdjęcie punktowe. Drugie z wymienionych pozwala jednak uzyskać ograniczony obraz – można na nim wyszczególnić maksymalnie 4 punkty. Zdjęcie punktowe znajduje zastosowanie najczęściej podczas leczenia pojedynczych zębów albo trudności w zidentyfikowaniu źródła bólu. Tymczasem pantomogram w Lublinie wykonuje się w trakcie leczenia ortodontycznego, chirurgicznego oraz protetycznego. Więcej o samym badaniu można przeczytać na https://citydent.lublin.pl/stomatologia/diagnostyka-rtg. Pantomogram dostarcza niezbędnych informacji w zakresie ułożenia zębów, kości szczęki, żuchwy, zatok szczękowych oraz stawów skronionowo-żuchwowych. Najczęściej badanie wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia, aby lekarz mógł podjąć ostateczną decyzję w zakresie metod terapeutycznych. Pozwala ono również kontrolować efekty leczenia, zwłaszcza jeśli trudno ocenić je wyłącznie wizualnie.
Jak wygląda badanie pantomograficzne?
Podczas badania pantomograficznego aparat rentgenowski obraca się wokół głowy pacjenta, rejestrując pełny obraz jamy ustnej. Pozwala to ocenić lekarzowi stan zębów, dziąseł czy kości, a także uwidacznia wszelkiego rodzaju niewidoczne defekty, na przykład próchnicę pod pozornie szczelnym wypełnieniem. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a pacjent nie musi się do niego szczególnie przygotowywać. Warto jednak zadbać o higienę, dokładnie myjąc zęby przed wizytą w poradni, dzięki czemu wyniki z pewnością nie będą zafałszowane. Pantomogram jest też bezpieczny, ale w niektórych przypadkach narażanie pacjentów na dodatkową dawkę promieni nie będzie zalecane. Wtedy też lekarz powinien rozważyć ewentualne korzyści, które przewyższą ryzyko. Aby wykonać badanie, pacjent musi posiadać skierowanie wystawione przez lekarza. Podobne zasady dotyczą zdjęcia punktowego. O tym, jakiego rodzaju badanie zostanie przeprowadzone, decyduje lekarz stomatolog.
Gdzie można wykonać zdjęcie pantomograficzne?
Zdjęcie pantomograficzne można wykonać w przychodniach, które dysponują odpowiednim sprzętem. Nie każda jednostka jest w niego wyposażona, dlatego czasami pacjenci muszą szukać pomocy w innym miejscu, a z wynikiem z powrotem udać się do swojego lekarza. Należy pamiętać, że badanie nie zostanie przeprowadzone bez skierowania. Pacjenci, którzy korzystają z usług innych gabinetów, muszą zabrać odpowiedni druk od dentysty. Nie ma znaczenia, czy chcą skorzystać z usługi prywatnie, czy w ramach NFZ. Zdjęcie pantomograficzne można wykonać za darmo raz na 3 lata, ale wyłącznie w ośrodkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ. W pozostałych przypadkach za badanie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, jednak nie jest to wysoki koszt. Na zdjęcie warto się wcześniej zapisać, dzięki czemu nie trzeba oczekiwać w kolejce. Pacjenci, którzy korzystają z usług stomatologa na miejscu, mogą wykonać badanie w ramach wizyty. Pozwala to skrócić czas potrzebny na postawienie właściwej diagnozy. W trakcie tradycyjnego leczenia stomatologicznego częściej jednak wykonuje się zdjęcie punktowe.
Materiał zewnętrzny