Tutaj jesteś

Jak radzić sobie z obrzękiem lipidowym i limfatycznym?

21 grudnia 2022 Zdrowie Jak radzić sobie z obrzękiem lipidowym

Obrzęk lipidowy i limfatyczny to schorzenia, których objawy są podobne przez co często są mylone mają one jednak różną przyczynę powstawania. Jakie są przyczyny powstania obrzęku limfatycznego i lipidowego? Jak sobie z nimi radzić?

Obrzęk lipidowy – objawy, przyczyny powstania, sposoby redukcji

Obrzęk lipidowy jest to schorzenie charakteryzujące się nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej głównie w okolicy kończyn dolnych. Obrzęk lipidowy występuje głównie u kobiet przez co eksperci za przyczynę powstania zakładają zmiany hormonalne i predyspozycje genetyczne.  Charakteryzuje się on obustronnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej najczęściej w okolicy bioder i ud. W leczeniu obrzęku lipidowego niezbędna jest jego prawidłowa diagnoza.

Do głównych metod działających wspomagająco w leczeniu lipodemii jest regularna aktywność fizyczna głównie warto postawić na bieganie, spacery, pływanie oraz aqua aerobik. Dodatkowo podstawą w leczeniu obrzęku lipidowego są masaże drenujące. Doskonale sprawdzają się zarówno manualne masaże jak i maszynowe takie jak presoterapia czy Icoone. Zabiegi te mają za zadanie usprawnić przepływ krwi i limfy, zredukować zatrzymywanie się wody i zastoje limfy oraz rozbić nagromadzoną miejscowo tkankę tłuszczową. Dodatkowo osoby borykające się z obrzękiem lipidowym powinny codziennie stosować rajstopy uciskowe oraz skonsultować się z dietetykiem i ustalić odpowiedni plan żywienia.

Obrzęk limfatyczny – objawy, przyczyny, metody leczenia

Obrzęk limfatyczny, słoniowacizna to schorzenie dotykające kończyny górne i dolne, swoim wyglądem przypominające łapy słonia. Przyczyn powstawania jest wiele: zaburzenia rozwoju, choroby dziedziczne, przewlekła niewydolność żylna, urazy i wiele innych. Głównymi objawami obrzęku limfatycznego jest opuchlizna  w obrębie kończyn, może występować na jednej lub obu kończynach. W pierwszych stadiach obrzęk limfatyczny jest niewielki i bezbolesny jednak wraz ze stopniem zaawansowania problemu powoduje ucisk na naczynia i może prowadzić do niewydolności.

Główną metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest fizjoterapia i drenaż limfatyczny mający na celu pobudzić naczynia limfatyczne i chłonne i usprawnić przepływ limfy i chłonki. Dodatkowo jako terapia wspomagająca stosuje się komresjoterapię a więc owijanie bandażami elastycznymi kończyn objętych obrzękiem w celu kontrolowanego ucisku.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z RosaMed Clinic.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?