Tutaj jesteś

Badania przed ciążą – jakie warto wykonać?

19 września 2021 Zdrowie badania przed ciążą

Każda przyszła mama chce zapewnić swojemu maleństwu jak najlepsze warunki do pełnego i zdrowego rozwoju. Jednym z sposobów, są badania wykonywane już na etapie planowania ciąży. Określają one stan zdrowia kobiety i pozwalają na wyeliminowanie pewnych czynników mogących mieć wpływ na rozwój prenatalny dziecka.

Dlaczego warto badać się przed ciążą

Stan zdrowia kobiety planującej potomstwo jest bardzo ważną kwestią. Ma ona znaczący wpływ nie tylko na możliwość zajścia w ciążę, ale także na to, w jaki sposób będzie rozwijało się jej dziecko.

Dlatego właśnie każda przyszła mama powinna wykonać szereg podstawowych badań. Nie zajmują one wcale dużo czasu i nie pochłaniają wielu środków pieniężnych – szczególnie jeśli zlecone zostaną przez lekarza działającego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Badania przed ciążą, wykonane nawet w podstawowym zakresie, pozwalają na to, by przyszła mama poczuła się komfortowo. Zmniejszają ryzyko komplikacji podczas ciąży, poprzez wyeliminowanie nieprawidłowości, które mogą ewentualnie pojawić się w wynikach badań.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/kontrolowanie-cukrzycy-ciazowej-dieta-cukrzycowa-w-ciazy/

badania w ciąży

Podstawowe badania przed ciążą

Przyszła mama powinna udać się do gabinetu lekarskiego, gdzie przeprowadzony zostanie wywiad. Zbadane zostaną podstawowe parametry takie jak na przykład ciśnienie tętnicze krwi czy stan kręgosłupa. Nieodzowne są też badania związane z poziomem hormonów tarczycy (poziom TSH oraz hormonów tarczycy FT3 i FT4) oraz ogólna analiza moczu czy zbadanie poziomu cukru we krwi.

Kobieta planująca w najbliższym czasie powiększenie swojej rodziny powinna zdecydować się też podstawowe badanie morfologiczne. Polega ono na pobraniu do analizy krwi żylnej. Pozwoli to określić poziom składników krwi i znaleźć przyczynę ich ewentualnych niedoborów. Najczęstszą z nieprawidłowości jest niedokrwistość, która związana jest z niedoborem żelaza. Odpowiedni poziom żelaza jest bardzo ważny dla rozwijającego się płodu oraz stanu zdrowia kobiety ciężarnej. Ponadto podstawowa morfologia pozwala wykryć istniejący stan zapalny, który powinien być wyleczony przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Natomiast w gabinecie ginekologicznym pacjentka starająca się o dziecko powinna wykonać badania takie jak cytologię, ultrasonografię. Ultrasonografia pozwala wykryć niepożądane zmiany na narządach rodnych oraz piersiach, a także badanie czystości pochwy, które pozwoli wykluczyć różnego rodzaju infekcje intymne.

Warto zobaczyć: https://kobietymedycyny.pl/zdrowa-dieta-w-ciazy/

badania w ciąży

Inne badania do wykonania

Poza podstawowymi badaniami osoba planująca dziecko może też przebadać się pod kątem chorób zakaźnych. Mogą one być groźne dla rozwijającego się płodu, a także mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu matki. Chociaż najczęściej badania te zleca się do wykonania już w trakcie trwania ciąży, to można wykonać je też na etapie starań. Najczęściej bada się pacjentkę pod kątem obecności wirusów HIV, kiły, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii i wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Innym badaniem obowiązkowo wykonywanym w ciąży, ale możliwym do wykonania również wcześniej, jest oznaczenie grupy krwi, w tym czynnika Rh. Pozwala to na wykluczenie lub potwierdzenie możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego. Pojawia się on gdy matka posiada minusowy współczynnik krwi, a dziecko dodatni. Może to prowadzić do atakowania płodu przez układ immunologiczny matki. Przed planowaną ciążą warto zadbać również o stan uzębienia. Warto zdiagnozować oraz wyleczyć wszelkie ubytki i stany zapalne w jamie ustnej.

Natomiast jeśli w rodzinie kobiety lub mężczyzny planujących potomstwo występują wady genetyczne, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych. Nie są one tanie, mogą bardzo dokładnie określić ryzyko przekazania wadliwego genu potomstwu.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?