Kobiety, które oczekują dziecka, muszą pamiętać o tym, zdrowa dieta to bardzo ważny element codzienności. Coraz częściej mówi się o tym, że w ciąży je się dla dwojga, a nie za dwoje. W tym krótkim zdaniu kryje się cała prawda. Najważniejsza jest, aby nie tyle podwajać wartość kaloryczną posiłków, ile zwrócić uwagę, by były one zdecydowanie bardziej wartościowe we wszystkie składniki odżywcze. Poniżej garść informacji na temat tego, jak powinna prawidłowo wyglądać dieta w ciąży.
Dieta w ciąży jadłospis
Od kiedy powinna zwiększać się kaloryczność posiłków kobiety w ciąży? Tak naprawdę znaczne zwiększenie kaloryczności powinno mieć miejsce dopiero w drugim, a nawet trzecim trymestrze. Oznacza to, że w pierwszych tygodniach ciąży kobieta praktycznie nie musi zjadać więcej. Jej posiłki mogą pozostać na takim samym poziomie kaloryczności, o ile wcześniej były pełnowartościowe, zróżnicowane. Warto zatem spojrzeć krytycznym okiem na to, co się jada na co dzień. Jeśli kobieta miała tendencję do ciągłego odchudzania się i ograniczenia kaloryczności posiłków, w ciąży powinna zrezygnować z takiego postępowania. Posiłki muszą być dobrze zbilansowane i pokrywać dzienne zapotrzebowanie na kalorie, które z łatwością można poznać u dietetyka. Wylicza się je w zależności od trybu życia kobiety, jej wagi i wzrostu.
Zobacz więcej: https://kobietymedycyny.pl/witaminy-w-ciazy-co-warto-o-nich-wiedziec/
Zwiększanie kaloryczności posiłków w ciąży
Gdy ciąża się rozwija, kobieta powinna małymi krokami zwiększyć kaloryczność tego, co spożywa. Docelowo w trzecim trymestrze powinna spożywać więcej o około 500 kalorii każdego dnia. Kalorie te powinny pochodzić ze zdrowych i pełnowartościowych posiłków. Najlepiej wprowadzić większą ilość warzyw oraz owoców, a także źródło białka w postaci chudego mięsa, nabiału, produktów strączkowych, o ile nie powodują one nadmiarowych wzdęć u kobiety. Jednym słowem dodatkowe kalorie spożywane w ramach pączka, ciastka czy innych słodkości, to nie jest dobra opcja.
Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/badania-przed-ciaza-jakie-warto-wykonac/
Ile powinna przytyć kobieta w ciąży?
Podczas regularnych spotkań z położną kobiety najczęściej za każdym razem są ważone. To istotne, aby trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, w jakim tempie zmienia się masa kobiety. Sporo pań tyje wyjątkowo szybko, przybierając w czasie ciąży nawet 20 kg. To zdecydowanie zbyt dużo. Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna i z różnych względów kobiety tak bardzo przybierają na wadze. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowanie zdrowiej przytyć około 10 – 12 kg. To normalna dodatkowa waga większości kobiet w ciąży.
Warto zobaczyć: https://kobietymedycyny.pl/kontrolowanie-cukrzycy-ciazowej-dieta-cukrzycowa-w-ciazy/
Dieta w ciąży – cukrzyca
Około 24 tygodnia ciąży kobiety wykonują badanie, jakim jest krzywa cukrowa. Podczas tego badania spożywają one określoną dawkę glukozy, a następnie pobierana jest krew, aby wyliczyć, jak organizm radzi sobie z jej rozkładaniem w przeciągu określonego czasu. Jeśli po dwóch godzinach poziom glukozy będzie zbyt wysoki, może oznaczać to cukrzycę ciążową. To dosyć niebezpieczny stan, związany między innymi z tym, że rozwijające się w łonie matki dziecko może mieć dużą wagę urodzeniową, co utrudnia poród naturalny. Gdy zostanie zdiagnozowana cukrzyca ciążowa, kobieta będzie musiała zwrócić szczególną uwagę na dietę. To dobry moment, aby wybrać się na konsultację do diabetologa oraz dietetyka, którzy pomogą w ustaleniu jadłospisu. To właśnie w tym momencie kobieta musi całkowicie zrezygnować z produktów, które zawierają dużą ilość węglowodanów oraz mają wysoki indeks glikemiczny. Wszystkie słodkie ciążowe przysmaki, które dotychczas umilały okres ciąży, będą musiały pójść w całkowitą odstawkę na dłużej.