Tutaj jesteś

Kontrolowanie cukrzycy ciążowej – dieta cukrzycowa w ciąży

21 września 2021 Zdrowie dieta cukrzycowa w ciąży

Cukrzyca ciążowa jest jedną z najczęstszych chorób współistniejących w czasie ciąży. Często nie daje żadnych objawów, ale może prowadzić do poważnych powikłań. Aby zapobiec chorobom dziecka i uniknąć zagrożeń dla przyszłej mamy, bardzo ważna jest diagnoza i leczenie cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca w ciąży — co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa występuje tylko w czasie ciąży i dotyka czterech na dziesięć kobiet.
Można ją kontrolować poprzez zdrową dietę i ćwiczenia.
Odpowiednia dieta cukrzycowa w ciąży jest niezwykle ważna, dlatego warto aby plan żywieniowy był opracowany przez specjalistę, który uwzględni masę ciała, codzienną rutynę i wcześniejsze nawyki żywieniowe.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/badania-przed-ciaza-jakie-warto-wykonac/

ciąża

Co to jest cukrzyca ciążowa i jakie są jej objawy?

Cukrzyca ciążowa jest zazwyczaj zjawiskiem przejściowym. Dlaczego występuje w czasie ciąży? W drugiej połowie ciąży organizm przyszłej mamy wytwarza więcej hormonów, aby zapewnić optymalny rozwój dziecka. Hormony te to estrogen, kortyzol, progesteron, prolaktyna i laktogen łożyskowy. Zwiększona produkcja hormonów obniża poziom insuliny. Na ogół kobiety w ciąży wytwarzają wystarczającą ilość insuliny, aby obniżyć wysoki poziom cukru we krwi. Gdy jednak ta ilość jest niewystarczająca, występuje cukrzyca ciążowa. Szczególnie zagrożone są kobiety z nadwagą lub po wielokrotnym poronieniu.

Objawy cukrzycy ciążowej to m.in.:

– wysokie ciśnienie krwi,
– nadmierny wzrost wielkości i wagi nienarodzonego dziecka,
– zwiększona ilość płynu owodniowego,
– częste infekcje pochwy lub dróg moczowych.

Warto zobaczyć: https://kobietymedycyny.pl/zdrowa-dieta-w-ciazy/

Dieta cukrzycowa w ciąży — zmień dietę, jeśli masz cukrzycę

Poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej można znormalizować, zmieniając dietę. Idealne wartości cukru we krwi na czczo wynoszą poniżej 95 mg/dl. Dwie godziny po jedzeniu poziom cukru we krwi nie powinien przekraczać 120 mg/dl. Aby osiągnąć te wartości należy zadbać o zdrową dietę i regularne ćwiczenia.

Dieta cukrzycowa w ciąży— zalecenia

Kobiety z cukrzycą ciążową powinny spożywać od 1800 do 2000 kilokalorii dziennie.
Znacznie ważniejszy niż liczba kalorii jest prawidłowy skład głównych składników odżywczych. Przy cukrzycy ciążowej należy tak skomponować dietę, aby codzienne pożywienie składało się w około 40 do 50% z węglowodanów, 30% z tłuszczów i 20 do 30% z białek.

Warto jeść węglowodany, które wolno się wchłaniają, takie jak produkty pełnoziarniste, fasola i groszek. Szybko przyswajalne węglowodany powodują zbyt szybki wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego w przypadku cukrzycy ciążowej należy unikać słodyczy i produktów z białej mąki.

Ponadto dzienna ilość węglowodanów powinna składać się z co najmniej 30 gramów błonnika pochodzącego z owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Zobacz także: https://kobietymedycyny.pl/witaminy-w-ciazy-co-warto-o-nich-wiedziec/

ciąża dieta

Podczas spożywania tłuszczów zaleca się stosowanie głównie olejów i tłuszczów roślinnych.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka, należy sięgać po niskotłuszczowe produkty mleczne i niskotłuszczowe mięso. Osoby niejedzące białka zwierzęcego, mogą pokryć swoje zapotrzebowanie na białko roślinami strączkowymi, brokułami, płatkami owsianymi i orzechami. W tym czasie należy rzadziej jeść ryż, makaron, ziemniaki i chleb. Należy całkowicie wyeliminować z menu słodycze, ciasta, słodkie napoje, takie jak lemoniady oraz soki owocowe.

Tworząc plan żywieniowy na cukrzycę ciążową, należy zadbać o odpowiednią podaż ważnych minerałów i witamin. Zamiast trzech dużych posiłków dziennie lepiej spożywać od pięciu do siedmiu małych posiłków w ciągu dnia. Pomoże to uniknąć skoków cukru we krwi.

Jeśli masz nadwagę i cierpisz na cukrzycę ciążową, nie stosuj ścisłej diety, ale zmień dietę. Jeśli cukrzycę ciążową leczy się wyłącznie poprzez zmianę diety, ważne jest, aby regularnie mierzyć poziom cukru we krwi (najlepiej kilka razy w tygodniu).

Regularne ćwiczenia

Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, oprócz zdrowej diety powinnaś również regularnie ćwiczyć.  Ćwiczenia mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Skonsultuj się z lekarzem i porozmawiaj o tym, jaki sport i jaka intensywność ćwiczeń jest najlepsza podczas ciąży.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?