Tutaj jesteś

Czym jest endometrioza? Przyczyny, objawy, leczenie

17 września 2021 Zdrowie endometrioza co to

Endometrioza to choroba, która wiąże się z dolegliwym bólem brzucha w okolicach miednicy. Dolegliwości w tym zakresie zdarzają się bardzo często w trakcie miesiączki, jednak nie jest to regułą. W przypadku wielu kobiet ból jest na tyle dotkliwy, że wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Czym jest endometrioza, jakie są jej objawy i w jaki sposób się ją leczy?

Endometrioza co to?

Endometrioza, zwana również gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką, jest choroba, która polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy, poza jamą macicy. Najczęściej, fragmenty śluzówki występują w otrzewnej (na różnych narządach w niej zlokalizowanych), zdecydowanie rzadziej – w innych miejscach ciała.

Mówiąc krótko, u kobiet zdrowych – błona śluzowa narasta w jamie macicy przez około 20 dni każdego cyklu menstruacyjnego, by przygotować się na przyjęcie zarodka. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia – śluzówka złuszcza się podczas miesiączki. Jednak u kobiet cierpiących na endometriozę – część komórek błony śluzowej przedostaje się przez jajowody do reszty organizmu i może osiadać na narządach wewnętrznych, pozostając w organizmie kobiety na zawsze.

Co do zasady, endometrioza jest chorobą typową dla pań, jednak odnotowano również pojedyncze przypadki zapadania na nią mężczyzn.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/polecana-dieta-przy-endometriozie/

endometrioza

Przyczyny występowania endometriozy

Choroba ta jest znana od ponad dwóch wieków, jednak mechanizmy jej powstawania nie zostały póki co w pełni wyjaśnione. Uważa się, że w przypadku obfitych menstruacji dochodzi do cofnięcia krwi miesiączkowej z komórkami endometrium do jamy brzusznej.

Dodatkowo, specjaliści zauważyli, że na endometriozę zdecydowanie częściej zapadają te z pań, które wśród najbliższych krewnych (mam, babć, sióstr) również mają osoby zmagające się z tą przypadłością.

Endometrium objawy

Objawem, który jest najbardziej charakterystyczny dla endometriozy, jest ból o dużym nasileniu, pojawiający się podczas miesiączki lub w innych momentach cyklu menstruacyjnego. Pojawia się on najczęściej w dolnej części brzucha, w okolicach pachwin, a niektóre panie opisują go jako ból w okolicach odbytu. Dolegliwości te są dla kobiet bardzo uciążliwe i bywają porównywane do bóli menstruacyjnych o znacznym nasileniu. Wiele pań nie jest w stanie normalnie funkcjonować w trakcie tego bólu.

Endometrioza sprawia również, że miesiączki są wyjątkowo długie i obfite, a także – ponownie – wiążą się z bólem o dużym nasileniu. Część pacjentek, u których zdiagnozowano endometriozę, skarżyła się również na ból w trakcie stosunków seksualnych. Wśród nieco rzadszych objawów można wskazać również plamienia pomiędzy miesiączkami oraz śladowe ilości krwi w moczu bądź kale.

Jednym z objawów endometriozy jest także niepłodność, która występuje u około 1/3 chorych.

Zobacz także: https://kobietymedycyny.pl/jakie-sa-objawy-zapalenia-pecherza-moczowego/

Diagnostyka endometriozy

Wykrycie endometriozy nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać. W końcu wiele pań cierpi z powodu bolesnych miesiączek, co nie ma nic wspólnego z gruczolistością macicy. Standardowe badanie ginekologiczne nie da pewnej odpowiedzi na pytanie, czy kobieta cierpi na endometriozę.

Dodatkowo, można również przeprowadzić badanie obrazowe USG, które jest wykonywane przez pochwę lub odbytnicę. Niestety, choć torbiele endometrialne dają bardzo charakterystyczny obraz na USG, nie są one widoczne u większości kobiet, co ponownie oznacza, że ten rodzaj badania także nie daje 100% pewności, czy pacjentka jest chora, czy nie.

Aby móc z całą pewnością ocenić, czy kobieta choruje na endometriozę, konieczne jest wykonanie laparoskopii. W trakcie tego zabiegu można również usunąć część bądź wszystkie fragmenty endometrium.

Zobacz także: https://kobietymedycyny.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-czym-jest-objawy-leczenie/

bóle brzucha endometrioza

Endometrioza leczenie

Podczas leczenia endometriozy można wykorzystać leczenie farmakologiczne, chirurgiczne lub połączenie obydwu tych metod. Ostateczny wybór właściwej metody leczenia należy do lekarza prowadzącego i powinien opierać się o ocenę kosztów terapii, sposobu w jaki organizm kobiety na nią reaguje, a także skuteczności. Co istotne, rodzaj terapii nierzadko dobiera się w zależności od wieku pacjentki i jej planów życiowych. Inaczej bowiem leczy się panie, które planują macierzyństwo, a w inny sposób te, które nie chcą mieć dzieci.

W ramach leczenia farmakologicznego można wymienić między innymi przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, a także leków obniżających wydzielanie gonadotropiny. Podczas leczenia operacyjnego – zazwyczaj metodą laparoskopową usuwa się zmiany chorobowe. Zdecydowanym wskazaniem do prowadzenia leczenia endometriozy w tej formie jest występowanie u kobiety torbieli endometrialnych o średnicy przekraczającej 3 cm. W trakcie zabiegu można również usunąć zrosty, które bardzo często stanowią przyczynę niepłodności kobiety.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?