Tutaj jesteś

Polecana dieta przy endometriozie

3 września 2021 Dieta endometrioza dieta

Szacuje się, że nawet co dziesiąta kobieta może mieć problemy z endometriozą. To jedna z chorób hormonozależnych, która ma niebagatelny wpływ na życie kobiet. Związana jest z doświadczanym bólem i dyskomfortem, ale również bardzo poważnymi problemami z płodnością. Często kobiety dowiadują się o tym, że mają endometriozę właśnie wtedy, gdy przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o dziecko. Są różne metody leczenia. Najczęściej stosuje się po prostu leki przeciwbólowe, a także leki hormonalne. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Pewną możliwością, na którą zwraca uwagę wielu specjalistów łączących medycynę konwencjonalną z alternatywną, jest dieta. Mówi się, że dieta przeciwzapalna ma pływ na poprawę stanu zdrowotnego kobiety. Dieta przy endometriozie – co powinieneś jeść?

Dieta przy endometriozie

Znane polskie powiedzenie mówi „jesteś tym, co jesz”. Ma to ogromny sens i warto o tym pamiętać. W końcu nasz organizm, w zależności od tego, czym go odżywiamy, czuje się i funkcjonuje lepiej lub gorzej. Już od dawna mówi się o wpływie dobrej diety na wiele innych problemów zdrowotnych. Prawidłowy sposób odżywiania się może łagodzić objawy, które często są uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeżeli chodzi o endometriozę, specjaliści również wskazują, że warto spróbować z dietą przeciwzapalną.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/czym-jest-endometrioza-przyczyny-objawy-leczenie/

dieta endometrioza

Endometrioza dieta

Za dietę, która może korzystnie wpływać na zdrowie kobiet cierpiących na endometriozę, uważa się taką, która bogata jest w świeże warzywa, szczególnie te z grupy warzyw zielonych, a także owoce. Poza tym taka dieta powinna zawierać sporo zdrowych kwasów tłuszczowych. Warto zatem wprowadzić do codziennego menu tłuste ryby, jednak pamiętać o tym, aby pochodziły one z odpowiedniego źródła. Coraz więcej mówi się bowiem o tym, że nie wszystkie ryby są tak zdrowe, jak powszechnie się uważa. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 można znaleźć również w takich produktach, jak różnego rodzaju orzechy, a także oleje, szczególnie tłoczone na zimno. W Polsce to na przykład olej lniany lub klasyczny olej rzepakowy. Poza tym niektóre badania wskazują, że bardzo korzystnie na funkcjonowanie kobiet z endometriozą wpływają też cytrusy. Warto zatem wprowadzić je do diety, chociażby w postaci soku. Świeże cytrusy są lubiane przez bardzo wiele osób, więc ich spożywanie raczej nie powinno stanowić większego problemu.

Zobacz także: https://kobietymedycyny.pl/zdrowa-dieta-w-ciazy/

dieta przy endometriozie

Czego unikać przy endometriozie?

Niektóre produkty nie są polecane dla kobiet, które chorują na endometriozę. Warto zatem wystrzegać się ich lub spożywać rzadziej. Mowa tutaj na przykład o czerwonym mięsie. Należy go unikać i sięgać częściej po owoce morza, wspominane wcześniej ryby czy ewentualnie mięso drobiowe. Kolejna grupa produktów, która nie powinna znaleźć się w menu osób chorujących na endometriozę, to słodycze, szczególnie te mocno przetworzone. Warto wybierać zdrową alternatywę, a zatem słodkości robione samodzielnie w domu, na przykład wegańskie. W internecie nie brakuje przepisów, z których można skorzystać. Chociaż tak naprawdę brak twardych badań naukowych, które potwierdzają, że dietą można skutecznie leczyć endometriozę, warto spróbować. Kobiety zmagające się z tą chorobą szukają różnych sposobów, by wesprzeć swoje zdrowie i zwyczajnie poczuć się lepiej. Dieta zalecana przy endometriozie to dieta lekkostrawna i bogata w dobre składniki, która może w bardzo korzystny sposób wpłynąć na całokształt funkcjonowania, pozwolić zrzucić zbędne kilogramy i zwyczajnie poczuć się lżej. A to zawsze pożądana zmiana.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Cukrzyca a dieta

Cukrzyca a dieta

2 listopada 2021

dieta w ciąży

Zdrowa dieta w ciąży

23 września 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?