Tutaj jesteś

Czym jest skaner wewnątrzustny? Zastosowanie i zalety

28 stycznia 2024 Lifestyle Czym jest skaner wewnątrzustny


Wśród nowoczesnych elementów wyposażenia gabinetów stomatologicznych można wymienić między innymi skaner wewnątrzustny. Jest on stosowany w celu odwzorowania wnętrza jamy ustnej, co jest niezbędne szczególnie w protetyce i ortodoncji. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zastosowania oraz zalet tego urządzenia.

Co to jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny jest jednym z urządzeń wykorzystywanych w gabinetach stomatologicznych. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które funkcjonuje w technologii 3D. Dzięki niemu możliwe jest pobieranie wycisków w formie cyfrowej, aż w trzech wymiarach. Skaner umożliwia bardzo dokładne odwzorowanie wnętrza jamy ustnej, co jest przydatne podczas wielu zabiegów stomatologicznych, a w szczególności w protetyce oraz ortodoncji. Obraz z urządzenia przesyłany jest na ekran komputera, dzięki czemu stomatolog ma do niego bardzo łatwy dostęp. Skaner wewnątrzustny jest bardzo przydatny w praktyce stomatologicznej, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest jego wynajem. Z ofertą wynajmu tego typu urządzeń można zapoznać się na stronie internetowej https://cereclab.pl/. Skany wykonane w technice cyfrowej umożliwiają zaplanowanie precyzyjnego leczenia, ponieważ uwzględniają wszystkie szczegóły w jamie ustnej.

Zastąpienie tradycyjnych metod

Dzięki wykorzystaniu w stomatologii skanera wewnątrzustnego możliwe było zastąpienie tradycyjnych metod pobierania wycisków z wnętrza jamy ustnej. Tradycyjna metoda polegała na wprowadzeniu do jamy ustnej miękkiego materiału, który później pozostawiano do zastygnięcia i wypełniano gipsem, który miał odwzorować wszystkie szczegóły. Cały proces był dość nieprzyjemny dla pacjenta. Oprócz tego jego wyniki nie były tak precyzyjne i dokładne. Dlatego coraz częściej korzysta się w stomatologii skanera wewnątrzustnego, który jest łatwy w użyciu i gwarantuje precyzyjne wyniki. Cyfrowe skany jamy ustnej umożliwiają dokładne odwzorowanie jej wnętrza, dzięki czemu możliwe jest stworzenie bardzo dobrze dopasowanych protez oraz aparatów ortodontycznych. W przypadku stosowania tradycyjnych metod wycisków zdarzały się błędy, które utrudniały proces leczenia.

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego

Skanery wewnątrzustne mają bardzo szerokie możliwości zastosowania w wielu dziedzinach stomatologii. Przede wszystkim wykorzystuje się je podczas leczenia ortodontycznego, między innymi do wykonywania indywidualnych aparatów ortodontycznych oraz nakładek. Sprawdzają się również w leczeniu protetycznym, ułatwiają tworzenie koron oraz protez na indywidualne zamówienie. Dzięki możliwościom skanera realizowane są także uchwyty oraz szyny ortodontyczne i protetyczne. Skanery wewnątrzustne mają bardzo szerokie możliwości zastosowania w stomatologii estetycznej, służą między innymi do projektowania uśmiechu. Oprócz tego używa się ich we wszelkiego rodzaju zabiegach, jeśli wymaga tego sytuacja. Są przydatne podczas stawiania diagnoz oraz do planowania procesu leczenia, zarówno ortodontycznego, jak i protetycznego oraz implantologicznego.

Zalety skanerów wewnątrzustnych

Główną zaletą korzystania ze skanerów wewnątrzustnych jest zastąpienie tradycyjnej metody pobierania wycisków, która była dość problematyczna. Cyfrowe skany wnętrza jamy ustnej wykonywane są w szybki i sprawny sposób, a ich pobranie jest bardziej komfortowe dla pacjenta. Cały proces przebiega z zachowaniem higieny i nie ma konieczności stosowania dodatkowych materiałów. Kolejną korzyścią wynikającą ze stosowania skanerów wewnątrzustnych jest szybkość realizacji całego procesu, ponieważ skany cyfrowe są bezpośrednio przesyłane na ekran komputera, gdzie mogą się z nimi zapoznać specjaliści. Czas wykonania protezy lub aparatu ortodontycznego znacząco się w tym przypadku skraca.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?