Tutaj jesteś

Badanie cytologiczne – czym jest i kiedy warto je przeprowadzić?

5 września 2021 Lifestyle cytologia kiedy

Regularne badania profilaktyczne są podstawą jeśli chcemy zachować dobre zdrowie. Wśród tego typu badań można wskazać między innymi cytologię, która pozwala wykryć ewentualne choroby układu rozrodczego, m.in. wspomaga ona diagnostykę wirusa HPV. Czym właściwie jest Badanie cytologiczne, kiedy warto go wykonać i jak interpretować wyniki?

Czym jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne pozwala na zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie choroby na wczesnym stadium, kiedy nie daje ona jeszcze objawów, i wdrożyć niezbędne leczenie najszybciej jak to możliwe. Dodatkowo, cytologia pozwala wykryć zakażenie wirusem HPV, który może doprowadzić do wspomnianych zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-czym-jest-objawy-leczenie/

badania ginekologiczne

Cytologia kiedy ją wykonać?

Badanie cytologiczne należy do badań zalecanych każdej kobiecie w wieku rozrodczym. Przyjmuje się, że panie już od wieku nastoletniego (po rozpoczęciu współżycia) powinny się badać co około 3 lata, przy czym pewne osoby powinny wykonywać badanie nawet częściej.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, osoby o obniżonej odporności, a także nosicielki wirusów HPV i HIV (które mają działanie onkogenne – mogą doprowadzić do raka narządów rozrodczych) powinny badać się profilaktycznie co roku. Wielu ginekologów apeluje jednak, aby nawet kobiety nie cierpiące z powodu powyższych schorzeń, decydowały się na badanie cytologiczne raz do roku.

Choć badania nie są obowiązkowe, warto zadbać o ich regularne przeprowadzanie. Nowotwór szyjki macicy zaczyna dawać objawy bardzo późno, a co za tym idzie – szanse na jego wyleczenie w stadium objawowym są zdecydowanie mniejsze niż w początkowej fazie choroby.

Badanie cytologiczne – kiedy wykonać?

Dla prawidłowości wyniku wymazu cytologicznego duże znaczenie ma moment cyklu, w którym badanie zostanie wykonane. Kiedy zatem udać się do lekarza?

Cytologię można wykonać minimum 2 dni po zakończeniu miesiączki i 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej menstruacji. Przyjmuje się, że najlepszym momentem na pobranie cytologii jest pierwsza połowa cyklu menstruacyjnego. Badanie które pobiera się w pierwszych czterech dniach cyklu (licząc od dnia rozpoczęcia się menstruacji) będzie niemiarodajne, stąd właśnie zalecenie o nieprzeprowadzaniu cytologii wcześniej niż na 2 dni po zakończeniu miesiączki.

Zgodnie z powyższym, ramy czasowe, w których można wybrać się do lekarza są dość szerokie i stosunkowo łatwe do ustalenia. Badań cytologicznych nie należy zaniedbywać i warto poddawać im się regularnie, zwłaszcza że pozwalają one na szybkie leczenie chorób, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia.

Zobacz także: https://kobietymedycyny.pl/najpopularniejsze-infekcje-intymne-objawy-leczenie/

Wyniki cytologii – kiedy powinny niepokoić?

Wyniki badania cytologicznego opisuje się w systemie Bethesda, który jest używany przez specjalistów od ponad dwóch dekad. W takim opisie uwzględnia się typ badania (czy mamy do czynienia z cytologią płynną, czy konwencjonalną), jakość samego rozmazu, określenie urządzenie wykorzystanego do badania, ogólna charakterystyka rozmazu poddanego badaniu, interpretację wyniku (o ile zachodzi taka konieczność, wyników prawidłowych co do zasady nie podaje się szerokiej interpretacji), ewentualne istotne wyniki dodatkowych testów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, wynik badania cytologicznego zawiera również sugestie specjalisty w zakresie dalszych kroków.

Warto pamiętać, że wynik badania pobranego nieprawidłowo (ze względu na błąd osoby pobierającej) lub w niewłaściwym terminie może okazać się nieprawidłowy. Zdarza się także, że przeprowadzenie badania jest niemożliwe m.in. ze względu na zbyt małą ilość materiału pobranej od pacjentki. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne przeprowadzenie cytologii.

Warto zobaczyć: https://kobietymedycyny.pl/jakie-sa-objawy-zapalenia-pecherza-moczowego/

ginekolog cytologia

Procedura poboru wymazu cytologicznego

Aby wynik badania cytologicznego był miarodajny, należy się do niego przygotować. Przede wszystkim, na cytologię należy wybrać się w odpowiednim terminie, o czym pisaliśmy powyżej. Ponadto, przed pobraniem materiału do badania należy powstrzymać się od współżycia (na około dobę przed badaniem), a także nie stosować żadnych dopochwowych środków – m.in. leków, antykoncepcji czy płynów do irygacji. Dodatkowo, na 24 godziny przed cytologią nie należy przeprowadzać badania ginekologicznego, wymazu kanału szyjki macicy, poboru posiewów i przezpochwowego badania USG.

Samo badanie przeprowadza się przez ginekologa lub położną. Polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej szpatułki, na którą pobierany jest wymaz. Ten jest zamykany w szczelnym opakowaniu i przekazywany do badania. Na wyniki cytologii czeka się zazwyczaj około 7 dni (choć termin ten może różnić się w zależności od sposobu pracy konkretnych punktów).

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?