Tutaj jesteś

Witaminy w ciąży – co warto o nich wiedzieć?

13 września 2021 Dieta witaminy w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Związany jest on nie tylko z ogromną miłością do rozwijającego się w łonie dziecka, lecz także z potwornymi obawami o jego zdrowie. Jak się okazuje, jeśli chce się zadbać o poprawny rozwój malucha, oprócz określonego rodzaju badań, rezygnacji z używek, czy też przygotowanej przez specjalistów diety, powinno się do organizmu dostarczać określonego rodzaju witaminy. Jakie witaminy i suplementy w ciąży są polecane w pierwszej kolejności? Czym grozi ich niedobór w ciele matki, a co za tym idzie, również w ciele dziecka?

Czy dodatkowe witaminy w ciąży są konieczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy tak naprawdę dodatkowa suplementacja określonego rodzaju witamin i środków pomocniczych jest konieczna? Wydaje się im, że są to jedynie swego rodzaju działania marketingowe, które mają służyć sprzedaży suplementów diety, a całe zapotrzebowanie na witaminy i różnego rodzaju substancje odżywcze powinno zapewnić pożywienie. Czy tak jest?
Jest to bardzo błędne rozumowanie, ponieważ ciało kobiety, która jest w ciąży, podlega ogromnym przeciążeniom w postaci np. szybkiego wypłukiwania z niego witamin i mikroelementów. Związane jest to ze znacznym zwiększeniem zapotrzebowania na określone substancje, ponieważ kobieta musi odżywiać również rozwijające się w niej dziecko. Dodatkowa suplementacja witamin staje się więc koniecznością, ponieważ niedobory konkretnych mikroelementów mogą nieść ze sobą naprawdę tragiczne konsekwencje.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/zdrowa-dieta-w-ciazy/

witaminy w ciąży

Zalecane witaminy

Jakie są zatem najbardziej zalecane witaminy w ciąży, które koniecznie powinny być dostarczane do kobiecego organizmu? Co może wynikać negatywnego z ich niedoboru i jak to może przekładać się na zdrowie dziecka?
Zdecydowanie jedną z najpotrzebniejszych substancji w przypadku ciąży jest jod. Zapotrzebowanie na niego gwałtownie rośnie już od pierwszego trymestru ciąży i osiąga wartość około 200 mikrogramów na dobę. Czym grozi niedobór jodu? Związany jest on z poważnymi dolegliwościami od strony tarczycy. Istnieje również istotne ryzyko niedorozwoju umysłowego u dziecka oraz uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.
Innego typu bardzo ważną substancją w ciąży jest kwas foliowy, którego przyjmowanie również zalecane jest już od pierwszego trymestru ciąży. Jest to substancja, która jest niezbędna do prawidłowego rośnięcia malucha. Jej niedobór to poważne ryzyko niepoprawnego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, a także różnego rodzaju wad ze strony serca, czy też układu moczowego.

Warto zobaczyć: https://kobietymedycyny.pl/badania-przed-ciaza-jakie-warto-wykonac/

Kolejną krytycznie ważną dla zdrowia rozwijającego się dziecka substancją jest witamina D. W tym wypadku zalecana dzienna dawka wynosi około 1000 jednostek na dobę. Co bardzo ważne, taką suplementację powinno się utrzymywać nawet do zakończenia laktacji. Witamina D jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia odpowiednią mineralizację kości w ciele dziecka. Zapewnia także właściwe działanie układu immunologicznego, chroniąc dziecko przed różnego rodzaju infekcjami.

ciąża witaminy

Podczas rozważania w zakresie suplementacji witamin w czasie ciąży, nie można zapominać także o żelazie. Przyjmowanie go zalecane jest od 8 tygodnia ciąży, wraz ze zwiększaniem dawki w miarę rozwoju płodu. Żelazo zapobiega powstawaniu w ciele matki anemii. Mogłoby ona powodować ogromne zmęczenie i wrażliwość na choćby nawet najmniejszy wysiłek. Efektem tego mogłoby być nawet przedwczesne poronienie płodu. Oczywiście przyjmowanie żelaza powinno być kontynuowane również po narodzinach dziecka, aż do momentu zakończenia laktacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ również i dziecko w tym okresie narażone może być na anemię.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Cukrzyca a dieta

Cukrzyca a dieta

2 listopada 2021

dieta w ciąży

Zdrowa dieta w ciąży

23 września 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?