Tutaj jesteś

Bezpieczne pasty do zębów dla dzieci

22 sierpnia 2022 Lifestyle pasty do zębów dla dzieci

Wybór bezpiecznej pasty do zębów to kwestia zdrowia dziecka. Pasty i środki, które zapobiegają powstawaniu próchnicy zębów u dzieci chronią szkliwo zębów mlecznych oraz stałych.

Dowiedz się więcej o sposobach właściwego mycia zębów Twojego maluszka.

Dlaczego warto używać pasty do zębów od najmłodszych lat

Mocne ząbki u dziecka to zapewnienie późniejszego zdrowia i uniknięcie stresujących zabiegów dentystycznych. Jednak nie możemy zostawić zębów samych, bez opieki jeżeli chcemy osiągnąć ich prawidłowy rozwój oraz zabezpieczyć przed próchnicą lub osłabieniem.

Główną profilaktyką w tym przypadku jest prawidłowe odżywianie, codzienna higiena jamy ustnej oraz odpowiednie pasty do zębów dla dzieci.

Higienę jamy ustnej rozpoczynamy już na etapie niemowlęctwa, gdy nie pojawiły się jeszcze pierwsze ząbki. W tym celu przecieramy delikatnie dziąsła dziecka oraz jamę ustną ciepłą wodą żeby pozbyć się pozostałości po karmieniu. Podobnie jak w przypadku kiedy pojawiają się mleczne zęby, czynności higieniczne wykonujemy każdego dnia.

Pasta do zębów dla dziecka powinna wejść do użytku w momencie pokazania się pierwszych ząbków. Zęby mleczne nie są tak mocne jak stałe. Zepsute mogą powodować groźne infekcję.

Większość dzieci traktuje mycie zębów jako uciążliwą konieczność. Jednak ważne jest zachowanie codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zabezpiecza ona przed rozwijaniem się bakterii, które mogą pojawić się przez zakażenia wywołane np. resztkami po posiłku. U małych dzieci wystarczy umieścić na szczoteczce śladową ilość pasty. Do szczotkowania zębów nie potrzebują więcej.

Czym sugerować się przy wyborze pasty do zębów dla dzieci

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego przed każdym zakupem sprawdzaj jaki skład ma pasta do zębów. Jeżeli nie jesteś pewny składników skontaktuj się ze specjalistą.

Przy dostępie do tak dużej różnorodności oferowanych past do mycia zębów, dobrze jest zasięgnąć informacji co do działania produktu, a także jaki jest jego skład. Skład powinien być naturalny lub wzbogacony o bezpieczne czynniki. Może zawierać bioaktywny kompleks oraz posiadać odpowiednią dawkę fluoru.

Firmy oferują pasty o przeróżnym kolorze, zapachu oraz smaku. Bardzo często jest owocowy smak. Dzieci lubią słodkie smaki jednak najważniejszy jest skład pasty. Zawsze sprawdzaj, czy nie zawierają tego czego powinniśmy unikać, czyli szkodliwych substancji. Niektóre substancje słodzące mogą mieć odbić się na kondycji zębów.

Co nie znaczy, że nie znajdziesz takiej pasty, która opiera się na naturalnych składnikach, a jednocześnie będzie przyjemna dla dziecka. W przypadku młodszych dzieci miętowy smak może być za ostry.

Różnica pomiędzy pastą do zębów dla niemowląt, a pastą dla dzieci powyżej szóstego roku życia

Ważny jest wiek dziecka, gdyż pasta dla niemowlaka będzie różniła się składem od pasty starszych. Przykładowo pasta dla dzieci powyżej 6 roku zawiera fluor o wyższym stężeniu. Ilość zawartość floru w paście będzie się podnosić razem z wiekiem, do którego jest dostosowana.

Pierwszą pastę u niemowląt wprowadzamy w momencie kiedy pojawią się pierwsze ząbki. Wybierz do tej czynności delikatne nylonowe szczoteczki. Na rynku są dostępne również nakładki na palec do mycia ząbków.

Składniki, jak również ich stężenia, zawarte w paście są bardzo ważne. Powinny być dobrane do wieku dziecka. Szczególnie u maluchów, które często nie radzą sobie z wypluwaniem, tylko połykają część pasty. Wybierz tą, która bazuje na naturalnych składnikach.

Zadbaj o doskonałą higienę jamy ustnej swojego dziecka i ciesz się jego zdrowym oraz pięknym uśmiechem.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?