kobietymedycyny.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Cukrzyca a dieta
Dieta

Cukrzyca a dieta

Bardzo często w momencie zdiagnozowania cukrzycy pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na dotychczasowe nawyki żywieniowe chorego. Powszechnie wiadomo, że jest to jedna z kluczowych kwestii w leczeniu cukrzycy. Natłok nowych informacji i nauka prawidłowej diety mogą na początku wydawać się trudne i niezrozumiałe, a nawet zniechęcające dla niektórych pacjentów. Od czego zacząć wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych?

Odpowiednia masa ciała przy cukrzycy

Obniżenie masy ciała to najtrudniejszy element walki z cukrzycą, jednak prawidłowy wskaźnik BMI jest bardzo często warunkiem koniecznym w trakcie leczenia. Aby proces przebiegał łagodnie i efektywnie warto poprosić o pomoc specjalistę, który profesjonalnie zaplanuje z nami cały proces. Dzięki stosowaniu rad wykwalifikowanego dietetyka nie tylko uzyskamy prawidłową wagę, ale także unikniemy popularnego efektu jo-jo.

Szkoła Diabetyka – cukrzyca

Regularne posiłki to podstawa

Niezwykle ważna w walce z cukrzycą jest systematyczność. Od regularnej diety uzależnione jest utrzymanie odpowiedniego poziomu stężenia glukozy we krwi. Wiąże się z tym także dawkowanie leków, które bardzo często razem z dietą tworzą spójną kurację chorego. Bardzo ważne jest też wykluczenie wszystkich przekąsek pomiędzy posiłkami – szczególnie tych niezdrowych, jak np.:

  • słodycze,
  • chipsy,
  • napoje słodzone cukrem i miodem,
  • słodkie napoje gazowane.

Czego unikać przy cukrzycy

Odpowiednia dieta dla diabetyków to nie tylko regularne posiłki i rezygnacja z przekąsek. Konieczne jest zwrócenie uwagi na indeks glikemiczny spożywanych przez nas produktów. Pomoże nam w tym tabela klasyfikacja żywności, dzięki której obliczymy i zaplanujemy nasz posiłek.

Dzięki temu nasza dieta może być różnorodna i tak nie musimy wprowadzać drastycznych ograniczeń jeśli tylko dobrze zaplanujemy posiłek. Natomiast odradza się cukrzykom spożywanie dużych ilości produktów na bazie białej mąki, tłuszczy odzwierzęcych, słonych przekąsek oraz słodyczy.