Tutaj jesteś

Cukrzyca a dieta

2 listopada 2021 Dieta Cukrzyca a dieta

Bardzo często w momencie zdiagnozowania cukrzycy pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na dotychczasowe nawyki żywieniowe chorego. Powszechnie wiadomo, że jest to jedna z kluczowych kwestii w leczeniu cukrzycy. Natłok nowych informacji i nauka prawidłowej diety mogą na początku wydawać się trudne i niezrozumiałe, a nawet zniechęcające dla niektórych pacjentów. Od czego zacząć wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych?

Odpowiednia masa ciała przy cukrzycy

Obniżenie masy ciała to najtrudniejszy element walki z cukrzycą, jednak prawidłowy wskaźnik BMI jest bardzo często warunkiem koniecznym w trakcie leczenia. Aby proces przebiegał łagodnie i efektywnie warto poprosić o pomoc specjalistę, który profesjonalnie zaplanuje z nami cały proces. Dzięki stosowaniu rad wykwalifikowanego dietetyka nie tylko uzyskamy prawidłową wagę, ale także unikniemy popularnego efektu jo-jo.

Szkoła Diabetyka – cukrzyca

Regularne posiłki to podstawa

Niezwykle ważna w walce z cukrzycą jest systematyczność. Od regularnej diety uzależnione jest utrzymanie odpowiedniego poziomu stężenia glukozy we krwi. Wiąże się z tym także dawkowanie leków, które bardzo często razem z dietą tworzą spójną kurację chorego. Bardzo ważne jest też wykluczenie wszystkich przekąsek pomiędzy posiłkami – szczególnie tych niezdrowych, jak np.:

  • słodycze,
  • chipsy,
  • napoje słodzone cukrem i miodem,
  • słodkie napoje gazowane.

Czego unikać przy cukrzycy

Odpowiednia dieta dla diabetyków to nie tylko regularne posiłki i rezygnacja z przekąsek. Konieczne jest zwrócenie uwagi na indeks glikemiczny spożywanych przez nas produktów. Pomoże nam w tym tabela klasyfikacja żywności, dzięki której obliczymy i zaplanujemy nasz posiłek.

Dzięki temu nasza dieta może być różnorodna i tak nie musimy wprowadzać drastycznych ograniczeń jeśli tylko dobrze zaplanujemy posiłek. Natomiast odradza się cukrzykom spożywanie dużych ilości produktów na bazie białej mąki, tłuszczy odzwierzęcych, słonych przekąsek oraz słodyczy.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Cukrzyca a dieta

Cukrzyca a dieta

2 listopada 2021

dieta w ciąży

Zdrowa dieta w ciąży

23 września 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?