Tutaj jesteś

Olej lniany i jego zastosowanie

8 lipca 2022 Zdrowie Olej lniany


Olej lniany ma długą tradycję. Stosowany jest w ziołolecznictwie, kosmetyce i przemyśle spożywczym. Len to doskonałe źródło błonnika i kwasów Omega-3. Zalecany w dietach odchudzających pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Len i jego zastosowanie

Roślina uprawiana jest od wielu lat. W Europie len był i jest użytkowany na szeroką skalę. Z lnu wytwarzane są materiały, z nasion lnu tłoczony jest olej. W zależności od sposobu tłoczenia (na zimno) olej lniany używany jest w kosmetyce, przemyśle spożywczym i w medycynie. W przemyśle technicznym stosowany jest ten tłoczony na gorąco. Wykorzystywany jest do produkcji lakierów, żywicy artystycznej i kitu oraz do wyrobu pigmentów.

Nasiona lnu w kosmetyce

Olej lniany w naturalny sposób spowalnia procesy związane ze starzeniem się organizmu. Witamina E nazywana też witaminą młodości zawarta w nasionach lnu wpływa korzystnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Olej z lnu działa przeciwzapalnie i stabilizuję pracę gruczołów łojowych. Zalecany jest przy przesuszonej, alergicznej skórze, przy problemach z trądzikiem oraz przy podrażnieniach skórnych. Olej lniany jest bardzo dobrze tolerowany, więc może być używany przez alergików i osoby stawiające na naturalną pielęgnację. Jest częstym składnikiem w produktach do pielęgnacji skóry, można go spotkać m.in. w kremach, balsamach i pomadkach do ust.

Olej lniany w kuchni

Len znajduję duże zastosowanie w kuchni. Olej lniany idealnie komponuję się z różnego rodzaju sałatkami warzywnymi, śledziem, białym serem i surówką z kiszonej kapusty. Łyżka oleju dodana do kaszy poprawia jej smak i sprawia, że nie jest tak sucha. Może być też bazą dla wielu sosów i dipów. Podany z roztartym czosnkiem lub poszatkowaną cebulką wzbogaci smak niejednej potrawy. Jest niezastąpiony w zdrowej i dobrze zbilansowanej diecie. Dostarcza energii i jest doskonałym źródłem kwasów omega-3.

Len w medycynie

Wytwarzany w niskiej temperaturze olej lniany ma właściwości prozdrowotne. Dostarcza organizmowi niezbędnych kwasów omega-3, dodaje energii, poprawia koncentrację i zwiększa odporność organizmu. Przyczynia się do prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi i zapobiega miażdżycy i zawałom serca. Olej lniany wykazuje działanie antyzapalne i zapewnia prawidłowy transport składników odżywczych. Len i zawarte w nim substancje pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, korzystnie działają na układ pokarmowy, układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Nasiona lnu są źródłem witaminy E i chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Systematyczne spożywany len dostarcza organizmowi witamin i mikroelementów oraz spowalnia procesy starzenia, warto więc umieścić go w swoim codziennym jadłospisie.

Olej lniany – w jaki jeszcze sposób pomoże nam w walce o zdrowie?

Olej lniany może okazać się także wspaniałym uzupełnieniem zdrowej diety, a regularne sięganie po ten tłuszcz roślinny może każdemu z nas przynieść wiele korzyści. Co warto wiedzieć na ten temat? W jaki sposób olej z lnu może wspierać nasze zdrowie?

Olej, który powstaje z siemienia lnianego, jest rewelacyjnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Dzięki temu wspiera on nas w walce ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu i sprawia, że utrzymanie układu krążenia w dobrej formie staje się łatwiejszym zadaniem. Olej lniany jest też bardzo dobrym źródłem witaminy E, znanej jako witamina młodości. Substancja ta rewelacyjnie sprawdza się w walce z wolnymi rodnikami, zatem każde jej źródło będzie wartościowym składnikiem zdrowej diety. Witamina E jest też cennym wsparciem dla układu krążenia, a regularne sięganie po nią sprawia, iż ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej zostaje zmniejszone prawie o 40%.

Olej, który powstaje z nasion lnu, może się okazać rewelacyjnym wsparciem dla naszego organizmu. Im wcześniej włączymy go do swej diety, tym lepiej dla nas. Możemy dzięki temu sporo zyskać, a jednocześnie sprawić, iż nasze potrawy nabiorą wyjątkowego charakteru.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zdrowo schudnąć

Jak zdrowo schudnąć?

24 września 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?