Tutaj jesteś

Szum w uszach – co jest jego przyczyną?

26 kwietnia 2023 Zakupy Szum w uszach


Szumy uszne to problem, który spędza sen z powiek tysiącom Polaków. Dotyczy on nie tylko seniorów, ale również młodszych osób, a przyczyny występowania tej dolegliwości są niezwykle złożone. Problem ten nie może być jednak bagatelizowany, ponieważ nierzadko jest on objawem wielu poważnych chorób. Kiedy pojawią się szumy w uszach, należy obligatoryjnie skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi niezbędne badania. 

Szumy w uszach – dlaczego występują?

Szumy w uszach mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są one wynikiem ekspozycji na nadmierny hałas i mijają samoistnie po kilkunastu minutach, jednak niekiedy mają one związek z rozwijającymi się chorobami. Bardzo często szumy uszne są powiązane z chorobami na tle nerwowym. Skarżą się na nie bowiem osoby zmagające się z depresją oraz nerwicą lękową, a ich nasilenie jest niekiedy na tyle intensywne, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Szum w uszach relatywnie często wynika też z przyjmowanych medykamentów. Do ich występowania często przyczyniają się antybiotyki bądź chinina. Jeżeli szumy uszne są lekkie i nie wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie, to zazwyczaj są względnie błahe. Jeśli natomiast z każdym dniem stają się one coraz mocniejsze, to wiele wskazuje na to, że w obrębie ucha doszło do zapalenia bądź urazu ciśnieniowego. Zdarza się również, że są one jednym z pierwszych symptomów choroby Meniere’a. Wówczas występują w połączeniu z silnymi i nagłymi zawrotami głowy, które nierzadko prowadzą do omdleń. 

Jak leczyć szumy uszne?

Sposób leczenia szumów usznych zależy przede wszystkim od postawionej diagnozy. Jeżeli występują one z powodu problemów błędnikowych, to niezbędna staje się kuracja farmakologiczna. W wielu przypadkach szumy w uszach można jednak zredukować bez konieczności kupowania lekarstw. Bardzo dobrze niwelują je bowiem terapie dźwiękowe i behawioralne. Szczególnie kapitalnie sprawdzają się one u osób, które mają szumy uszne na tle nerwowym. W walce z nimi istotną rolę odgrywają także domowe sposoby. Wśród nich najbardziej popularną metodą jest poprawienie jakości snu. W tym celu niezbędne jest zadbanie o cichą, relaksacyjną muzykę oraz usunięcie natrętnych myśli. Osoby, które zmagają się z szumami usznymi, powinny:

  • kłaść się do łóżka o relatywnie wczesnej porze (pomoże to w walce z bezsennością);

  • zadbać o spokojną atmosferę;

  • zrelaksować się i odprężyć;

  • unikać nastawiania głośnych budzików.

Jak zapobiegać szumom usznym?

Nie jest tajemnicą, że lepsze od leczenia jest zapobieganie. Szumy uszne są jednak na tyle przykrą dolegliwością, że mogą wystąpić w każdej chwili, bez względu na wiek czy płeć danej osoby. Co prawda, najczęściej występują wśród seniorów, jednakże coraz regularniej pojawiają się u nastolatków, a nawet u dzieci. Pomimo że trudno im zapobiec, to istnieją nawyki, które znacząco redukują ryzyko wystąpienia tego problemu w przyszłości. Najważniejszym jest oczywiście unikanie przesadnie głośnej muzyki i hałasu, który mógłby negatywnie oddziaływać na nasze uszy. Ważnym czynnikiem prewencyjnym jest również unikanie nadmiernego stresu oraz dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Istotną rolę odgrywają także okresowe badania ciśnienia krwi. Dzięki nim będzie można przygotować się na ewentualne wystąpienie niechcianych szumów. Warto również pamiętać, by unikać oziębienia ciała. Jest ono bowiem nie tylko bardzo niebezpieczne, ale również może sprzyjać powstawaniu niepożądanych szumów w uszach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż szybka reakcja może pozwolić w szybkim zażegnaniu tego problemu.

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?