Tutaj jesteś

Gdzie zamówić wizytę domową lekarza?

24 stycznia 2022 Zdrowie Gdzie zamówić wizytę domową lekarza

Wizyta u lekarza to najczęściej konieczność, którą chcemy załatwić jak najszybciej. Niestety, terminy wizyt u lekarza na fundusz zdrowia są bardzo odległe, a na konsultację u specjalisty czeka się nawet kilka miesięcy. Z tego względu coraz większa liczba osób korzysta z gabinetów prywatnych.

Dla kogo wizyty domowe są dobrym rozwiązaniem?

Wizyta w gabinecie lekarskim nie dla wszystkich jest możliwa. Trudności z tym mają osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, osoby przewlekle chore, ale także dzieci lub osoby, które nagle zachorują. W takich sytuacjach najlepszą możliwością uzyskania pomocy medycznej jest zamówienie wizyty domowej. Gdzie to można zrobić?

Wizyty domowe w ramach NFZ

NFZ gwarantuje wizyty domowe w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ich zakres jest jednak bardzo ograniczony. Wizytę domową można zamówić w przypadku nagłych zachorowań z przebiegiem uniemożliwiającym wizytę w przychodni, np. w przypadku wysokiej gorączki, osłabienia.

Wizyty realizowane są w dni robocze od godz. 8-18. W nagłych przypadkach wizyta realizowana jest w tym samym dniu, w przypadku chorób przewlekłych termin może być późniejszy. Dla pacjentów zdecydowanie nie jest to sytuacja komfortowa, bo przecież choroba nie wybiera i nie dostosuje się do godzin pracy w placówkach publicznych. W godzinach wieczornych i w weekendy wizyty domowe można zamawiać tylko w kilku wyznaczonych placówkach.

Prywatne wizyty domowe

Wiele prywatnych przychodni medycznych, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, oferuje usługę prywatnych wizyt domowych. I ta oferta jest znacznie bogatsza i korzystniejsza dla pacjentów. Prywatne wizyty domowe są dostępna dla każdego, kto ją zamówi. Niektórzy nie mają czasu na czekanie pod gabinetem, inni nie chcą iść do przychodni ze względu na możliwość zarażenia się koronawirusem. Chcą po prostu mieć większy komfort.

Możliwość zamówienia domowej wizyty jest szczególnie ważna w przypadku dzieci. Choroba u nich rozwija się często nagle i stan dziecka może bardzo szybko się pogarszać, najczęściej dzieje się tak w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Szybka pomoc lekarza w takim przypadku jest niezwykle ważna. Niektóre dzieci bardzo boją się wizyt w gabinecie lekarskim, gwałtowny płacz i wyrywanie się uniemożliwiają dokładne zbadanie. W warunkach domowych dziecko czuje się bezpiecznie i zazwyczaj pozwala się zbadać.

To nie jedyne zalety prywatnych wizyt domowych. Przede wszystkim poza internistą można zamówić wizyty różnych specjalistów:

  • kardiologa,
  • diabetologa,
  • neurologa,
  • urologa,
  • okulisty i wielu innych.

Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe. Prywatne wizyty domowe można zamawiać przez cały tydzień, w zależności od przychodni realizowane są do późnych godzin wieczornych lub nawet przez całą dobę.

Jak przebiega prywatna wizyta domowa?

Generalnie przypomina wizytę lekarza z poradni rejonowej, ale różnice są zasadnicze. Przede wszystkim lekarz dysponuje większą ilością czasu, co pozwala mu na przeprowadzenie dokładnego wywiadu dotyczącego bieżących dolegliwości oraz innych schorzeń. Jest to bardzo ważne, bo najczęściej lekarz widzi pacjenta po raz pierwszy. Podczas wizyty prywatnej lekarz może także wykonać podstawowe badania laboratoryjne z krwi, które ułatwiają prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta.

Po wcześniejszym ustaleniu z dyspozytorem lekarz może wykonać w domu badanie EKG, czy założyć holter. Niektóre przychodnie oferują także możliwość wykonania CTK (monitorowanie ciśnienia tętniczego przez 24 godziny), USG. Dla osób starszych wykonanie tych badań w domu jest niezwykle komfortowe, dodatkowo terminy oczekiwania na wizytę są bardzo krótkie, najczęściej nie przekraczają kilkudziesięciu minut.

Kiedy wezwać pogotowie?

Wizyty domowe nie zastąpią pogotowia i odwrotnie. Nieuzasadnione wezwanie karetki może skutkować koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Trzeba mieć także świadomość, że wezwanie karetki do przeziębienia, to narażanie innych osób na utratę życia, bo karetka nie dojechała do nich na czas.

Karetkę należy wzywać tylko wtedy, gdy następuje bezpośrednie zagrożenie życia. Najczęściej są to nagłe duszności, bóle w okolicach serca, utrata przytomności. Uzasadnione jest także wezwanie karetki w przypadku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości lub otwartych złamań, kiedy występuje ryzyko dużej utraty krwi.

Karetkę należy także wezwać w przypadku najmłodszych dzieci, kiedy choroba postępuje bardzo szybko i może dojść do niebezpiecznego odwodnienia organizmu i szybkie podanie elektrolitów jest bardzo ważne.

Artykuł sponsorowany

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zdrowo schudnąć

Jak zdrowo schudnąć?

24 września 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?