Tutaj jesteś

Wirus HPV – czym jest? Kiedy warto wykonać test?

25 września 2021 Zdrowie hpv test

Wirus HPV, zwany również wirusem brodawczaka ludzkiego, choć należy do powszechnie występujących patogenów, jest także wyjątkowo niebezpieczny. Może przyczyniać się do powstawania dalszych schorzeń, które mogą być śmiertelne. Czym jest wirus HPV, skąd się bierze i kiedy warto przeprowadzić diagnostykę w jego kierunku?

Wirus HPV co to?

HPV to skrót od angielskiego „Human Papillomavirus”, czyli wspomniany wyżej brodawczak ludzki. Należy on do stosunkowo często występujących wśród ludzi wirusów. Jest o tyle niebezpieczny, że zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Wirus HPV atakuje przede wszystkim nabłonek narządów moczowo-płciowych. Wirus przenosi się drogą płciową, a jeśli zmiany wywołane przez HPV znajdują się na genitaliach zewnętrznych – istnieje teoretyczna możliwość przeniesienia choroby na ręczniku lub bieliźnie.

Zobacz także: https://kobietymedycyny.pl/czym-jest-endometrioza-przyczyny-objawy-leczenie/

lekarz wyniki

Według statystyk, szczyt zakażeń wirusem przypada pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Oznacza to że narażone na zachorowanie są osoby młode. W późniejszych latach życia ilość zakażeń stopniowo spada. Po przekroczeniu 45 roku życia HPV staje się faktycznym zagrożeniem. Najwięcej zachorowań na raka szyjki macicy wykrywa się wśród pań w wieku pomiędzy 45 a 59 lat.

Jak przebiega infekcja wirusem HPV?

W większości przypadków, HPV nie daje żadnych objawów przez długi czas – nawet kilka lat. W tym czasie około 10 do 20% chorych przejdzie w tzw. postać przetrwałą choroby. Pozostałe 80-90% osób zakażonych pokona wirusa HPV w drodze samowyleczenia.

Niestety, u pacjentów, u których wirus przeszedł w postać przetrwałą, istnieje około 40% ryzyko na to, że choroba wywoła nowotwór szyjki macicy. Taki nawrót przez bardzo długi czas pozostaje bezobjawowy. W związku z tym w wielu przypadkach rokowania są ostrożne.

Wirus HPV – najczęstsze objawy

Niestety, wirus HPV przez bardzo długi czas od zakażenia pozostaje bezobjawowy. Zdarza się nawet, że część pacjentów w ogóle nie zdawała sobie sprawy, że kiedykolwiek chorowali. Jeśli pojawiają się objawy, wśród nich można wskazać m.in. krwawienia z dróg rodnych po stosunku, nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym czy upławy. Świadczą one jednak o zaawansowanym stadium HPV.

W chwili obecnej jedyną skuteczną metodą wczesnego wykrywania zakażenia wirusem HPV jest regularne wykonywanie cytologii. Dzięki temu badaniu kobieta może dowiedzieć się w porę, że zakaziła się wirusem oraz podjąć odpowiednie leczenie.

Polecamy: https://kobietymedycyny.pl/badania-przed-ciaza-jakie-warto-wykonac/

wirus hpv wyniki

Leczenie HPV

Brak jest na ten moment skutecznych metod leczenia wirusa HPV, które pozwoliłyby pozbyć się go z organizmu. Stosuje się tutaj głównie działanie objawowe, polegające m.in. na usuwaniu zmian, które pojawiły się w obrębie dróg rodnych.

Warto pamiętać, że raz wykryta infekcja wirusem HPV wymaga regularnych kontroli. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że ewentualne zmiany nowotworowe zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, a co za tym idzie – możliwa będzie skuteczna interwencja medyczna.

Kiedy warto wykonać test na wirusa HPV?

Jako że zakażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo, najpewniejszą metodą jest wykrywający wirusa HPV test, dzięki któremu można wykryć chorobę szybko i skutecznie. To z kolei umożliwia przeprowadzanie regularnych kontroli i szybką reakcję na ewentualne zmiany, które pojawiają się w drogach rodnych.

Tego rodzaju test jest szczególnie polecany kobietom aktywnym seksualnie, nie posiadającym jednego partnera. Oprócz tego, wykrywający HPV test warto wykonać również w stanach po leczeniu dysplazji szyjki macicy, raka szyjki macicy. Warto go wykonać także w przypadku nawracających stanów zapalnych dróg rodnych, w trakcie ciąży, w ramach badań przesiewowych po ukończeniu 30-go roku życia, w celu weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologii, a także w ramach profilaktyki nowotworowej.

Warto zobaczyć: https://kobietymedycyny.pl/kontrolowanie-cukrzycy-ciazowej-dieta-cukrzycowa-w-ciazy/

Wiele osób sądzi, że wirus HPV i zagrożenia z nim związane dotyczą jedynie kobiet, jednak nie jest to prawda. Brodawczakiem ludzkim zakazić się mogą również mężczyźni, a sam wirus może doprowadzić u panów do raka prącia. Co za tym idzie – zarówno panie, jak i panowie powinni wykonywać co jakiś czas testy na obecność wirusa HPV.

Źródła:

https://nucleagena.pl/co-to-jest-hpv-czyli-wirus-brodawczaka-ludzkiego-i-jak-sie-mozna-nim-zarazic/

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?