Regularne badania krwi to podstawowa profilaktyka zdrowia, która pozwala na wykrycie nieprawidłowości w pracy organizmu na bardzo wczesnym etapie. Dzięki temu lekarz może zareagować na czas i włączyć odpowiednie leczenie. Aby mieć pewność, że ten rodzaj diagnostyki będzie skuteczny, warto wiedzieć jakie powinno być laboratorium przeprowadzające badania krwi.
Badania krwi i ich znaczenie dla zdrowia człowieka
Badania krwi zalecane są w celach diagnostycznych zarówno osobom zdrowym, jak i zmagającym się z różnymi schorzeniami. Umożliwiają one ocenę wielu parametrów, które pozwalają sprawdzić funkcjonowanie poszczególnych układów w ciele człowieka. Dzięki analizie krwi oznaczyć można poziom hormonów, białek, witamin, a także enzymów. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest morfologia, która opiera się na pomiarze składników krwi, tj. krwinek białych i czerwonych, trombocytów oraz osocza. Zmiany w ich liczebności mogą informować o toczących się w organizmie stanach zapalnych, infekcjach oraz zaburzeniach, które nie dają jeszcze zauważalnych objawów. Okresowe badania krwi powinno wykonywać się raz w roku, chyba że lekarz zaleci zwiększenie ich częstotliwości. W zależności od zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości diagnostykę rozszerzyć można o specjalistyczne badania, również wykonywane z krwi, np. przygotowanie profilu lipidowego, rozmazu mikroskopowego lub koagulogramu.
Jak wybrać laboratorium i jakie kryteria powinno ono spełniać?
Aby mieć pewność, że wybrane laboratorium jest godne zaufania i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz regulacjami prawnymi, warto sprawdzić czy jest ono wpisane na listę przygotowywaną przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych. W takim przypadku praca laboratorium jest dokładnie nadzorowana, a zatrudnieni w nim diagności posiadają potrzebne kwalifikacje i uprawnienia, tj. mają nadany numer Prawa Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego. Każdy wydany wynik powinien zawierać podpis i dane osoby, która go sporządziła. Warto podkreślić, że legalnie działające laboratoria przedstawiają rezultaty badań w czytelny i ujednolicony przez ustawę sposób. Coraz więcej placówek udostępnia również wyniki online na indywidualnym koncie pacjenta. Decydując się na usługi danego laboratorium, dobrze upewnić się czy używane w nim urządzenia laboratoryjne są nowoczesne i spełniają obowiązujące normy. Praca na odpowiednim sprzęcie minimalizuje ryzyko ewentualnych błędów, które mogłyby wpłynąć na wynik badań. Urządzenia laboratoryjne, jak np. chłodziarki, mieszadła, mikroskopy oraz wytrząsarki powinny spełniać najwyższe standardy jakości. Należy podkreślić, że przed wybraniem miejsca wykonania badań warto sprawdzić ofertę proponowanej diagnostyki oraz podstawowe informacje o jego działalności. Laboratoria, które utrzymują się na rynku przez wiele lat oraz te, które oferują specjalistyczne badania w wąskiej dziedzinie świadczą zwykle godne zaufania usługi.
Odpowiadając na pytanie jak wybrać laboratorium, podkreślić należy znaczenie pracy laborantów, którzy przez rzetelne wykonywanie swoich obowiązków minimalizują ryzyko błędu ludzkiego. Warto podkreślić, że badania krwi nierzadko ratują życie poprzez wczesne wykrycie zmian w organizmie. Z tego względu nie warto zwlekać z decyzją o wyborze laboratorium i jak najszybciej wykonać zalecone przez lekarza badania.