Tutaj jesteś

Terapia psychodynamiczna – na czym polega i kiedy jest wskazana?

13 grudnia 2022 Zdrowie Terapia psychodynamiczna


Psychoterapia psychodynamiczna jest to forma terapii dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami o podłożu psychologicznym. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych obecnie nurtów terapeutycznych. Podczas niej pacjent spotyka się z terapeutą twarzą w twarz i swobodnie mówi o tym, o czym akurat w danej chwili chce rozmawiać. Na czym polega terapia psychodynamiczna? Kiedy jest wskazana? Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie czytaj dalej!

Terapia psychodynamiczna – co to jest?

Każda psychoterapia, niezależnie od nurtu, ma za zadanie identyfikację źródła problemów pacjenta i wypracowanie nowych wzorców myślenia oraz zachowań. Te mogą mieć różny charakter, objawiać się w różny sposób, jak również odbijać się na codziennym życiu. Ludzka psychika jest niezwykle złożonym mechanizmem, którego działanie zależy od szeregu powiązanych ze sobą procesów. Dlatego tak jak w przypadku naszych mięśni czy organów, może dojść do zaburzenia poszczególnych procesów. Dlatego prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych wymaga dobrania odpowiedniej metodyki i wdrożenia psychoterapii.

Terapia psychodynamiczna oparta jest na założeniu, że przyczyną objawów psychopatologicznych są nieuświadomione popędy, tłumione przez wewnętrznego cenzora, który nie pozwala im na manifestacje w życiu pacjenta w zdrowej formie. Te tłumione potrzeby i popędy szukają zastępczej drogi ujścia, a to generuje objawy neurotyczne. Psychoterapia psychodynamiczna ma na celu wydobycie ukrytych popędów i potrzeb na światło dzienne za pomocą rozmowy z terapeutą. Jest zadaniem jest również osłabienie wewnętrznego cenzora, tak aby pacjent mógł realizować swoje potrzeby w zdrowy sposób.

Terapia psychodynamiczna – na czym polega?

W trakcie terapii psychodynamicznej terapeuta nie będzie narzucał pacjentowi tematu rozmowy, a spotkania zaczynają się od omówienia treści, które wnosi pacjent. Dla wielu osób jest to trudne, jednak w przypadku tego typu psychoterapii niezwykle istotne jest to, jakimi treściami dzieli się pacjent. Wśród podstaw założeń tego nurtu terapeutycznego jest to, że różne występujące dolegliwości u ludzi mają swoje źródło w nierozwiązanych i nieuświadamianych sobie konfliktach wewnątrzpsychicznych. Celem terapii psychodynamicznej jest poszukiwanie przyczyn tego rodzaju konfliktów, a następnie przepracowanie ich z terapeutą, co ma prowadzić do poprawienia samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.

Terapia psychodynamiczna niesie ze sobą wiele procesów psychologicznych, jednak na szczególną uwagę zasługują dwa z nich – przeniesienie i przeciwprzeniesienie. Mianem przeniesienia określa się emocje, które pacjent żywi do terapeuty. Dzieje się to całkowicie nieświadomie, ponieważ pacjent przenosi uczucia, które żywił do innych na terapeutę. Przeciwprzeniesienie pojawia się natomiast u terapeuty i określa się tym terminem emocje, które pojawiają się w stosunku do pacjenta. Analiza tych dwóch ma na celu poszukiwanie wspomnianych wcześniej konfliktów i ich rozwiązanie.

Terapia psychodynamiczna – kiedy jest wskazana?

O tego typu terapii może pomyśleć bardzo różne osoby. Skorzystać z terapii psychodynamicznej mogą skorzystać ludzie, którzy na co dzień doświadczają znacznego niepokoju, różnych trudności w funkcjonowaniu, jak również pacjenci z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi. Ten rodzaj może pomagać w przypadku zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania czy zaburzeń osobowości. W StrefaMysli.pl można przeczytać o wszystkich wcześniej wymienionych zaburzeniach i dowiedzieć się więcej na temat różnych nurtów psychoterapeutycznych.

Psychoterapia psychodynamiczna jest również bardzo pomocna w przypadku nerwic lękowych oraz problemów związanych z brakiem wewnętrznej gotowości do realizowania własnych potrzeb, które znajdują zastępcze ujście w postaci patologicznych symptomów. Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na założeniu, że zaburzenia psychopatologiczne mają swoje źródło w doświadczeniach wczesnego dzieciństwa, zaś ich wyleczenie wymaga dotarcia do wspomnień związanych z tymi zdarzeniami i właściwego ich przepracowania. Dla tego typu terapii właściwe jest również przekonanie, że wewnętrzne reprezentacje doświadczeń powstają na bazie relacji interpersonalnych. Dlatego też odpowiednie przepracowanie tych wątków z przeszłości poprawią zdolność pacjenta do nawiązywania trwałych i zdrowych związków z innymi ludźmi. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja kobietymedycyny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zdrowo schudnąć

Jak zdrowo schudnąć?

24 września 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?